Nowe terapie, nowe leki



Na tej stronie znaleźć można teksty wchodzące w skład podrozdziału Nowe terapie, nowe leki.

Jest on częścią, wydanej przez CITTRU (Uniwersytet Jagielloński), publikacji "Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?" [2011/12].
 

 

Poszukiwanie leku na Alzheimera

Słowa kluczowe: enzymy, otępienie, nowe leki, acetylocholina, choroba Alzheimera
Wydział Farmaceutyczny CMUJ

 

Fragment: Choroba Alzheimera jest nieodwracalnym schorzeniem neurodegeneracyjnym mózgu, które stanowi bardzo poważny problem społeczny. Występuje najczęściej u osób po 65. roku życia, a objawia się zaburzeniami pamięci, osobowości i zachowania. Chorzy często nie potrafią wykonać podstawowych czynności dnia codziennego, umyć się czy ubrać. A co się dzieje w mózgu? 

 PDF

 

Sztuka kamuflażu w szczepionce na raka

Słowa kluczowe: nowotwór, szczepionka, mimikra molekularna
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

 

Fragment: W Pracowni Genetyki Molekularnej i Wirusologii UJ powstaje szczepionka, która powinna pomóc rozwiązać ten problem. Wykorzystano w niej znane już zjawisko mimikry molekularnej, a więc imitowania trójwymiarowej struktury jednego związku chemicznego przez inny. Znaleziono związki, które dzięki odpowiedniej budowie „podszywają się" pod obojętny komórkom odpornościowym pacjenta gangliozyd GD2, a jednocześnie w połączeniu z innymi składnikami szczepionki wywołują pożądaną reakcję. 

 PDF

 

Heparyna pod kontrolą

Słowa kluczowe: nowe leki, dekstran, chitozan, heparyna, krzepnięcie krwi, celuloza
Wydział Chemii UJ

 

Fragment: Próbę ich otrzymania podjęli naukowcy z UJ. W warunkach laboratoryjnych wykazali oni, że odpowiednio zmodyfikowane wielocukry (polisacharydy) pochodzenia naturalnego, mogą neutralizować heparynę. We współpracy z grupami badawczymi z Collegium Medicum i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potwierdzono również ich skuteczność u zwierząt. 

 PDF

 

Komórkowy opatrunek na oparzenia

Słowa kluczowe: gojenie ran, substytut skóry, inżynieria tkankowa, hodowle komórkowe
Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ

 

Fragment: Naukowcy z UJ posiadają w tym zakresie największe doświadczenie w Polsce. Są oni w stanie z niewielkiego wycinka nieuszkodzonej skóry pacjenta o powierzchni ok. 0,5 cm2, wyhodować taką ilość komórek, która pokryje ranę wielkości 200 cm2. Jak to jest możliwe?  

 PDF

 

Selen i choroba Hashimoto

Słowa kluczowe: selen, tarczyca, choroba Hashimoto, przeciwciała
Wydział Farmaceutyczny CMUJ

 

Fragment: Naukowcy zaplanowali stałą obserwację stanu zdrowia ok. 60 pacjentek z chorobą Hashimoto, które zostaną podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich, będzie miała podawany selen jako uzupełnienie terapii, druga natomiast, placebo. Monitoring ten będzie prowadzony co 6 miesięcy przez 5 lat. 

 PDF

 

Życie „na pół serca" …

Słowa kluczowe: dziecko, operacja Fontana, wada serca
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Monitorując stan zdrowia 270 pacjentów zoperowanych w ostatniej dekadzie z powodu jednokomorowego serca, uniwersyteckim naukowcom udało się stworzyć modele szacowania ryzyka operacyjnego i wyznaczyć wskaźniki, dzięki którym można przewidzieć wystąpienie najczęstszych powikłań pooperacyjnych. Dzięki temu ryzyko operacyjne można zminimalizować już na etapie planowania i przygotowywania pacjenta do zabiegu. 

 PDF

 

Rozwiązać miażdżący problem

Słowa kluczowe: leki, zapalenie, miażdżyca, cholesterol
Wydział Lekarski CMUJ

 

Fragment: Ten najlepszy na świecie, eksperymentalny mysi model miażdżycy, jako pierwszy w Polsce wdrożony został przez dr hab. Jacka Jawienia w Katedrze Farmakologii Collegium Medicum w 2004 roku. Przeprowadził on na nim szereg udanych przedklinicznych prób farmakologicznych. Testowano leki, które w świetle nowej teorii zapalnej miażdżycy są nadzieją na to, że będziemy potrafili zahamować proces tworzenia blaszki miażdżycowej w tętnicach. 

 PDF